Prague Proms 2005

Myšlenka na uspořádání tohoto festivalu je reakcí na zájem Magistrátu hl. města Prahy o zahuštění a především zkvalitnění pražského kulturního života v období letní turistické sezóny. Na základě tohoto zájmu předložil Český národní symfonický orchestr s.r.o. projekt na uspořádání festivalu, konkrétně již pod názvem Prague Proms. Není od věci připomenout, že podobně pojatý britský festival BBC Proms slaví již 110. výročí svého vzniku a za tu dobu se rozrostl v téměř tříměsíční akci, konanou v několika městech Velké Británie. Za účelem zajištění špičkových zahraničních orchestrů se ČNSO spojil se svojí dlouholetou partnerskou organizací IMG Artists London, která na světovém trhu dokáže zajistit magnety i pro hudebně laickou veřejnost a společně pozvali k účinkování řadu našich a zahraničních sólistů, orchestrů a dirigentů.

Festival Prague Proms 2005 byl rozdělen do osmi koncertů, konajících se v prestižních pražských centrech umění: Rudolfinu a Obecním domě. Každý měl svůj  název. V "Anglické noci" například účinkoval soubor Virtuosi di Praga, "Mozartovu noc",  se sólisty Národního divadla v Praze Marikou Haan, Pavlou Vykopalovou, Jaroslavem Březinou a Jiřím Sulženkem, dirigoval Libor Pešek, "Japonskou noc" dirigentka Tomomi Nishimoto, "Americkou noc"  šéfdirigent ČNSO Paul Freeman, "Českou noc" Petr Altrichter. Vystoupil houslista Václav Hudeček, klavíristé Kemal Gekič, Leon Bates a  Hideyo Harada, trumpetista Jan Hasenöhrl, hitmaker Barry Mason.

 

Závěrečná "Italská noc" patřila Verdiho Rekviem a italským sólistům, které řídil Marcello Rota. Představil se Maria Dragoni - soprán, Maurizio Graziani - tenor a Paolo Pecchioli - bas. Některé koncerty se rozplynuly do pozdní noci  na jazzovém večeru v Café Imperial v ulici Na Poříčí. Hráli Milan Svoboda, Emil Viklický, Tonya Graves a soubor Jazz Efterrätt. Jako další doprovodný program připravili pořadatelé netradiční setkání s různými žánry ve Slovanském domě. V těchto případech hrál komorní orchestr členů  ČNSO.





Prague Proms 2011